V torek, 25. aprila 2023, smo na naši šoli gostili dijake in profesorici iz Gimnazije Bežigrad v okviru medgimnazijske izmenjave, v kateri so sodelovali dijaki 1. A oddelka.

Goste iz gimnazije Bežigrad smo ob 8.45 sprejeli v predavalnico naše šole, kjer jih je ravnatelj Milan Jevnikar pozdravil in jim na kratko predstavil našo šolo. Po predstavitvi so jim dijaki 1. A oddelka razkazali vse naše šolske prostore in posebnosti našega kraja.
Po hladni malici so se dijaki v dveh skupinah udeležili krajšega pouka matematike in kemije v izmeničnih skupinah. Pri matematiki smo ugotavljali, kako izračunati presečišča grafov dveh funkcij. Pred tem pa so dijaki naše šole in Gimnazije Bežigrad v mešanih parih iskali njihove skupne točke vsakdanjega življena. Pri kemiji pa smo preko različnih eksperimentov spoznali razliko med fizikalno in kemijsko spremembo ter se naučili pisanja enačb kemijskih reakcij.

Po pouku je dijake čakalo kosilo in nato odhod do samostana Stična, kjer smo si ogledali delujoči cistercijanski samostan, ki je najstarejši samostan na slovenskem ozemlju in je hkrati tudi eden največjih kulturnih, sakralnih in arhitekturnih spomenikov pri nas. Videli smo najstarejše jedro samostana, ki ga tvorita križni hodnik in redovna cerkev, ki je bila sezidana v 12. stoletju. Poleg samostana in cerkve smo si ogledali tudi muzeju krščanstva na Slovenskem, kjer je predstavljena bogata materialna in kulturna dediščina.

Po tem smo se sprehodili nazaj do naše šole in z dijaki izvedli zaključno aktivnost »Matematična literatura«. Dijake smo razdelili v pet skupin, glede na barvo lista. Namen igre je bil, da se dijaki naše šole in dijaki Gimnazije Bežigrad med seboj družijo in še bolje spoznajo ob kreiranju besedila.
Vsaka skupina je dobila barvni list, kjer je bilo napisano navodilo:

Izoblikujte naslov in napišite kratko pesem, zgodbico, uganko … , v katero na kakršen koli način vključite

  • bela skupina: ŠTEVILO π
  • modra skupina: PRAŠTEVILA
  • roza skupina:  GEOMETRIJSKE LIKE IN TELESA
  • rumena skupina: MATEMATIČNE SIMBOLE
  • zelena skupina: POŠTEVANKO

Komisija je pri določanju zmagovalne skupine upoštevala kriterij točkovanja:

  • inovativnost naslova in besedila,
  • dolžina besedila (vsaj 10 verzov/povedi),
  • pogostost zgoraj navedenega matematičnega pojma/izraza/številke/simbola,
  • v besedilo vključite najmanj dve imeni članov skupine.

Zmagala je roza skupina, ki je bila najbolj inovativna:

Miha kašo piha in premice gliha.

Rad tudi piše in kvadrate riše.

Verjame, da obstaja Bog, ki pri matematiki riše krog.

Šel je v štacuno, kjer je kupil trikotno gumo.

Ko je prišel domov, je iz valja naredil kol.

Žare pospravlja kvadrataste omare.

Ob njegovi hiši stoji trgovina, za hišo pa ravnina.

Tam raste veliko bukev in brez, na dvorišču je narisal trapez.

Zmagovalna skupina je za nagrado prejela sladoled, ostali pa so za sodelovanje in trud dobili sadno ploščico.

Projekt medgimnazijske izmenjave je bil za dijake zabaven, poučen in sproščen. Veselimo se medgmnazijske izmenjave tudi v prihodnjem šolskem letu.

Mojca Flajs

[ngg src=”galleries” ids=”204″ display=”basic_thumbnail”]

(Skupno 886 obiskov, današnjih obiskov: 1)